KTO’DA ‘YEŞİL DÖNÜŞÜM’ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

KTO’DA ‘YEŞİL DÖNÜŞÜM’ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

9 Ağustos 2023 , Çarşamba 17:47
İş dünyasının farklı sektörlerinden temsilcilerini bir araya getiren ve taleplerini yerinde dinleyerek çözümü için yol haritası oluşturulması hedefiyle hayata geçirilen “TSE-Sektör Buluşmaları” toplantılarının dördüncüsünü Kayseri Ticaret Odası ev sahipli

KTO’DA ‘YEŞİL DÖNÜŞÜM’ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 

GÜLSOY: Yeşil Devrimi dikkate alarak üretim süreçlerimizi gerçekleştirmeliyiz

İş dünyasının farklı sektörlerinden temsilcilerini bir araya getiren ve taleplerini yerinde dinleyerek çözümü için yol haritası oluşturulması hedefiyle hayata geçirilen “TSE-Sektör Buluşmaları” toplantılarının dördüncüsünü Kayseri Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Avrupa Yeşil Dönüşüm Mutabakatı ve Sanayide Yeşil Dönüşüm  Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Çalışan ve üreten Kayseri olarak, Yeşil Ekonomiyi veya Yeşil Devrimi dikkate alarak tüm üretim süreçlerimizi gerçekleştirmemiz gerektiğine inanıyorum. 2023 yılında en çok konuşmamız ve harekete geçmemiz gereken konu bu açıklamasında bulundu. TSE Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Sami Şahin ise Yeşil dönüşümde standartların yeniden belirlenmesi için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

İl Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu (SANTEK) ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Sektör Buluşmaları kapsamında Avrupa Yeşil Dönüşüm Mutabakatı ve Sanayide Yeşil Dönüşüm  Bilgilendirme Toplantısı Kayseri Ticaret Odası (KTO) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

KTO Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya; Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, İl Müdürleri, İŞKUR İl Müdürü Ayşe Ak, ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci, protokol üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, küresel ekonominin yeşil ekonomiye çevrildiğini belirterek, yeşil mutabakat sürecinin, Türkiye'nin yeni bir kalkınma ve zenginleşme gündemi olarak kabul görmesi gerektiğini belirtti. KTO olarak imalatçı firmaların yeşil mutabakata uyumlarını hızlandırmak amacıyla, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından da bir tematik teknik destek programı uyguladıklarını aktaran Gülsoy, “Üreten Şehirler Programı kapsamında Kayseri iline özel uygulanan bu program 29 Ağustos’a kadar başvuruya açık olacak. Program kapsamında 20 imalatçı firmamızın destek almasını hedefliyoruz. Böylelikle Kayseri imalat sanayimizin AB'ye yönelik ihracatının önünde oluşabilecek engellerin bir nebze önüne geçmeyi hedefliyoruz” dedi.

Rekabet şansını kaybetmemek için yeşil ekonomiye yatırım yapılması gerektiğinin altını çizen Gülsoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyada artan kuraklık tehlikesi ile su yönetimi hepinizin bildiği gibi büyük önem kazanıyor. Sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde gelecek nesillerin temiz bir çevrede yaşama hakkına helal getirmeden insanlığın doğa ve çevreyle olan ilişkisini düzenlemek ve yeni bir ekonomik büyüme modeli önümüzde duruyor. Her bireye görev düşüyor. 2023 yılında gerçekleşecek yeni yatırımlarımızın, Yeşil Ekonomi veya Yeşil Devrim çerçevesinde hassasiyetle değerlendirileceğine olan inancım tamdır.”

TSE, Helal Akreditasyon Belgesi alan ilk laboratuvarı hayata geçirdi

TSE Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Sami Şahin ise TSE tarafından verilen belgelerin Avrupa’da ve tüm dünyada tanındığını belirterek, “Türk Standartları Enstitüsü olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın hedef olarak belirlediği yüksek katma değerli üretim, sanayide verimlilik artışı ve dijital dönüşüm alanlarında standardizasyon ve uygunluk değerlendirme hizmetleri ile yenilikçi mal ya da hizmetlerin üretilmesine zemin hazırlıyoruz. Kültür ve inanç coğrafyamızda diğer ülkelerin belgelendirme kuruluşlarının altyapılarını güçlendiriyor, faaliyetlerine destek oluyoruz. TSE olarak 2022 senesi içerisinde helal belgelendirmenin laboratuvar altyapısında akreditasyonumuzu tamamladık. Akreditasyonumuz ile Gebze Biyogenetik ve Gıda Laboratuvarımız, ilgili standart kapsamında Türkiye’de Helal Akreditasyon Belgesi alan ilk laboratuvar oldu. Bu akreditasyonun İslam İşbirliği Teşkilatı yaklaşımına göre; imalat ve hizmet sağlayan işletmelere uluslararası ticarette kolaylık getirdiğine yönelik olumlu geri dönüşler alıyoruz” diye konuştu.

TSE’nin, Ankara Temelli ’de 90 bin metrekarelik alanda inşası devam eden Kalite Kampüsü ile kapasiteyi daha da büyüteceğini ve yakın coğrafyadaki kuruluşlara da hizmet sunacağını da paylaşan Şahin, “TSE Kalite Kampüsü Türkiye’nin kalite üssü olacak. Teknolojik bilginin ülkemize transferi, stratejik sermayenin yurtiçinde kalması, ekonomimizin sürdürülebilir bir biçimde güçlenmesi ve insan kaynağının yetkinleştirilmesi gibi kazanımlar sağlayacak. Düşük maliyet, yüksek standart, son teknolojilerle donatılmış laboratuvarlarıyla TSE Kalite Kampüsü sayesinde sanayicilerimiz artık her türlü testi ülkemizde yapabilecek. Verimliliğin ve sürdürülebilir ekonominin lokomotiflerinden biri olacak TSE Kalite Kampüsü, Türkiye sanayisinin gücüne güç katacak” ifadelerini kullandı.

“Yeşil dönüşümde standartlar yeniden belirlenmeli”

Yeşil dönüşümde standartların yeniden belirlenmesi için çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Şahin, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Dünya ekonomisinde büyük paradigma değişimlerine şahit olduğumuz bu süreçte, özellikle yeşil dönüşüm çerçevesinde standartlar yeniden belirlenmektedir. Bizler de Enstitü olarak bu konuyla alakalı çalışmalarımıza devam ediyoruz. Avrupa Birliği Çevre Politikası, öncelikli olarak kirliliği önlemeyi daha sonrasında azaltmayı, doğal kaynakların tüketilmesi konusunda sürdürülebilir kalkınmayı sağlamayı, çevreyi enerji ve ulaştırma gibi diğer sektörlerle bütünleşik bir şekilde yöneterek çevresel zararın kaynağında önlenmesini sağlamayı amaçlamaktadır. AB’nin 2030 ve 2050 iklim hedeflerini artırmak, temiz ve uygun maliyetli güvenli enerji sağlamak, döngüsel ekonomi için endüstriyi harekete geçirmek, enerjiyi ve kaynakları verimli bir şekilde inşa etmek, yenilemek ve sıfır kirlilik hedefiyle, Enstitümüz, standart hazırlama, belgelendirme, deney ve kalibrasyon, muayene ve gözetim, ulaşım ve lojistik sistemleri ve ithalat gibi alanlarda hizmetler vermektedir. Ülke seviyesinde Yeşil Mutabakat Eylem Planına ilişkin çalışmaların yürütüldüğü bu dönemde TSE olarak ihracatçılarımızı ve üreticilerimizi bu yeni sisteme hazırlamaya yönelik etkin bir çalışma yürüttük. Yeşil Mutabakat Eylem Planı çerçevesinde bilgilendirme ve eğitimler gerçekleştirdik, Yeşil OSB Sertifikasyon Sisteminin hayata geçirilmesinde aktif rol aldık. Ayrıca dünya ve gelecek için en acil sorunlardan biri olan İklim Değişikliğinin etkilerine karşı adımlar atmaya da devam ediyoruz.”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ta Yerel yönetimler olarak kurum ve kuruluşlara her alanda destek verdiklerini, kuruluşların aynı standartlara uyması yönündeki gerekli çalışmaları sürdürdüklerini belirtti.

."Kayseri'nin önündeki en önemli konu"

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ise konuşmasında Kayseri'yi Türkiye'ye katma değer üreten, Türkiye için yoğun çaba sarf eden bir vilayet olarak nitelendirdi. Vali Çiçek, yeşil dönüşümün önemine dikkat çekerek, "Yeşil dönüşümü sağlamak bizim için bir mecburiyettir. Bunu mutlaka yapmak zorundayız. Dolayısıyla bu konu ile ilgili bilgilendirmenin Kayseri için hayati derecede önemli olduğunu düşünüyorum. O yüzden bugün burada hem buna dikkat çekmek hem farkındalık oluşturmak hem de bilgilendirmek için buradayız. Kayseri'nin önündeki en önemli konunun bu olduğu tartışılmaz bir gerçek. En önemli toplantılardan birisi olarak değerlendiriyorum. İnşallah hayırlı olur" şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından TSE Yetkilileri tarafından Avrupa Yeşil Dönüşüm Mutabakatı ve Sanayide Yeşil Dönüşüm ile ilgili detaylı sunumlar gerçekleştirildi.

Konuşmaların ardından Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy tarafından TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin’e plaket ve el dokuması kilim takdim edildi.